Rajd Niepodległościowy w gminie Bircza 11.11.2022

NIEPODLEGŁOŚCIOWY RAJD PIESZY
W GMINIE BIRCZA
JAWORNIK RUSKI – BOROWNICA

TERMIN: 11.11.2022 r. (piątek)

Program rajdu:
Zbiórka uczestników w dniu 11.11.2022r. godz. 7.30 (piątek) na parkingu dla busów przy Rybim Placu obok MNZP. Przejazd zamówionym busem do miejscowości Dubiecko (zapalenie zniczy przy pomniku Józefa Piłsudskiego) Następnie przejazd do Jawornika Ruskiego.
Jawornik Ruski (cmentarz komunalny):
– zapalenie zniczy na zbiorowej mogile 14 Żołnierzy Wojska Polskiego z 28 Pułku Piechoty
9 Dywizji Piechoty, którzy w lipcu 1946r. którzy zostali zamordowani przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA,
– zapalenie zniczy na zbiorowej mogile 7 Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli na tych terenach podczas kampanii wrześniowej w 1939r.
– zwiedzanie Cerkwi św. Dymitra w Jaworniku Ruskim (z zewnątrz)

Przejście piesze: Jawornik Ruski (cmentarz)-Przesada Jawornicka – Borownica (Czarny Potok – pomnik pomordowanych przez UPA – kościół rzymskokatolicki – cmentarz parafialny – Borownica Osada) – Jawornik Ruski (Rybne) – Borownica.
Długość trasy – ok. 15 km., czas przejścia – ok. 6-7 godzin.
W trakcie przejścia pieszego:
– przejście ścieżką przyrodniczo-historyczną „Borownica”, gdzie znajduje się obelisk żołnierzy 17 Pułku Piechoty im. Ziemi Rzeszowskiej, którzy zginęli (wraz ze swoim dowódcą płk Beniaminem Kotarbą) podczas potyczki z oddziałami niemieckimi w 1939 roku, a także przedstawiona jest historia walk pułku podczas kampanii wrześniowej,
– zapalenie zniczy przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy przez UPA
w 1945r.,
– zwiedzenie Kościoła Rzymsko-Katolickiego pw. Najświętszego Serca Jezusowego
w Borownicy ( z zewnątrz i wewnątrz),
– zapalenie zniczy na cmentarzu parafialnym w Borownicy gdzie znajdują się dwie mogiły Żołnierzy 17 Pułku Piechoty z 1939r. (dowódcy pułku płk Beniamina Kotarby oraz żołnierza tego pułku Stanisława Baraniucha),
– zapalenie zniczy w Jaworniku Ruskim (przysiółek Rybne) w Miejscu Pamięci zamordowanych przez UPA 14 Żołnierzy Wojska Polskiego z 28 Pułku Piechoty
w lipcu 1946r.

Program opracował i rajd poprowadzi: Andrzej Bańcarz

Współprowadzenie rajdu: Andrzej Wrotniak – mieszkaniec Jawornika Ruskiego, pasjonat historii-społecznik.
Na polu biwakowym w Borownicy planujemy rozpalić turystyczne ognisko, prosimy
o zabranie ze sobą ogniskowych wiktuałów.
Zapisy (telefonicznie) i wpłata wpisowego (przelewem na konto) w Biurze Oddziału PTTK w Przemyślu ul. Waygarta 3 w terminie – do dnia 09.11.2022r. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wpisowe obejmuje koszty przejazdu busem oraz koszty administracyjne i wynosi:
– 50 zł dla członków PTTK,
– 65 zł dla pozostałych osób.
Nie zapomnijmy o niepodległościowych akcentach (buttony, przypinki, biało-czerwone flagi itp.).

Każdy uczestnik powinien posiadać odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną, odpowiedni do wędrówki i warunków atmosferycznych strój i obuwie turystyczne.

Uczestnictwo w rajdzie jest zgodą na wykorzystanie przez Klub Górski PTTK „Karpaty” swojego wizerunku poprzez publikację zdjęć i filmu z rajdu na stronie WWW i portalu społecznościowym Klubu.

Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu lub Oddziału PTTK w Przemyślu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.

Ubezpieczenie NNW obejmuje wszystkich członków wycieczki.
Zapraszamy!