PROGRAM WYCIECZKI

CZECHY - ODKRYJ PIĘKNO MORAW

TERMIN 1-4.08.2019

1 dzień-01.08.2019
Zbiórka uczestników o godz. 00:00 na parkingu dla autokarów przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, wyjazd o godz. 00:15. Przejazd przez Rzeszów, Tarnów, Kraków, Katowice. Przekroczenie granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach. Zwiedzanie: MORAWSKI KRAS – teren krasowy w Czechach. Na obszarze 94 km², na którym w 1956 roku utworzono obszar chronionego krajobrazu, znajduje się ponad 1600 jaskiń, z czego cztery dostępne są dla zwiedzających.
Najpopularniejszą jest Jaskinia rzeki Punkvy ze słynną przepaścią Macocha (138,7 metrów głębokości), która należy do najbardziej typowych, znanych i najładniejszych formacji krasowych północnej części Morawskiego Krasu. Dużą atrakcją jest spływ łodziami podziemną rzeką pięknie podświetloną.
Zwiedzający zapoznają się z największą pod względem kubatury Jaskinią Katarzyńską, gdzie wysłuchają krótkiego koncertu muzyki poważnej, aby ocenić wspaniałą, naturalną akustykę jaskini.W programie również przejazd naziemną eko-kolejką i koleją gondolową nad przepaść Macocha. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień-02.08.2019
Śniadanie w hotelu, zwiedzanie: Kroměřiž. Zamek Arcybiskupi w Kroměřížu należy do najważniejszych zabytków na Morawach. Należał do majątku biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pełnił funkcję siedziby reprezentacyjnej. Znajdziemy tu liczne, bogato zdobione sale i saloniki, z oryginalnym wyposażeniem. W galerii obrazów prezentowane są dzieła czołowych malarzy europejskich XV - XVIII wieku. W 1998 ogrody i renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich w Kromieryżu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
OŁOMUNIEC– drugi po Pradze zabytkowy zespół miejski w Czechach, posiadający kilkaset zabytków architektury i sztuki. W latach 1187-1641 Ołomuniec był stolicą Moraw i siedzibą biskupstwa (później arcybiskupstwa). Spacer przez Dolny i Górny Rynek (zespół ratuszowy, fontanny), kościół św. Michała, kapliczka św. Jana Sarkandra, pałac Arcybiskupi, katedra św. Wacława. Kolumna św. Trójcy licząca 35 metrów wysokości została wyświęcona podczas uroczystości odbywającej się dnia 9 września 1754 roku, w której osobiście udział wzięli cesarzowa Maria Teresa z małżonkiem Franciszkiem Józefem I Szczepanem Lotaryńskim. Kolumna Największej Trójcy została wpisana na listę UNESCO w 2000 roku.
SLAVKOV U BRNA. Na polach pomiędzy Sławkowem a Brnem rozegrała się w grudniu 1805 r. jedna z najważniejszych bitew napoleońskich, bitwa pod Austerlitz zwana także "bitwą trzech cesarzy". Poległych żołnierzy upamiętnia m.in. Pomnik Pokoju na wzgórzu Prackim, kilkanaście kilometrów od Sławkowa.
BRNO- jest drugim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej i posiada bardzo znaną miejską strefę zabytków. Osadnictwo stałe pojawiło się tu już od momentu przyjścia Słowian w VI wieku. Następnie miasto znalazło się w obrębie Państwa Wielkomorawskiego. Od końca XIII wieku nad Brnem góruje zamek Spilberk, który na przestrzeni dziejów stał się siedzibą morawskich margrabiów z rodu Luksemburgów i stolicą ziemską Moraw. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień- 03.08.2019
Śniadanie w hotelu, zwiedzanie: LEDNICKO-VALTICKI AREAŁ. Na świecie nie istnieje wiele miejsc, które otoczone są taką opieką jak tereny wokoło dostojnych zamków Lednice i Valtice. Podczas stuleci powstawał tutaj wyjątkowy kompleks parkowy pełen szlachetnych drzew, romantycznych budowli, stawów i przepięknych zakątków. Zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę UNESCO, do dzisiaj jest nazywany Ogrodem Europy.
LEDNICE. Zamek zaprojektowany w stylu gotyku Tudorów, arcydzieło architektury romantycznej, jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Republice Czeskiej.
Dawna letnia rezydencja Lichtensteinów, gdzie można zobaczyć romantyczne historyczne wnętrza, cenne przykłady rzeźb.
Palmiarnia- najstarsza w Europie z kolekcją roślin tropikalnych i subtropikalnych. Minaret lub Turkish Tower to budynek na osi zamku. Ta atrakcyjna praca została zbudowana przez Aloisa Josepha I według planów architekta Josefa Hardtmutha na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest to wyjątkowa konstrukcja tej postaci w Europie, a jej prawie 60 metrów znajduje się na kontynencie pośród najwyższych.
VALTICE. Pierwotnie gotycki zamek z XIII wieku został przebudowany w stylu renesansowego, a później barokowego zamku. W swojej obecnej formie został przebudowany w latach 1643–1730 według projektu włoskiego architekta Domenico Martinelli i Johana Bernharda Fischera vo Erlach. Zamek składa się z trzypiętrowych budynków z czterema skrzydłami ze stajnią, ujeżdżalnią, galerią, rokokowym teatrem i wozownią. Park zamkowy został założony w 1727 roku. Na początku XIX wieku ogród został rozbudowany i przebudowany na park krajobrazowy z rozległym. Powrót do hotelu, obiadokolacja ,nocleg.


4 dzień-04.08.2019
Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie. Zwiedzanie: BOUZOV. Zamek został założony na początku XIII w. przez Búza z Búzova. Od połowy XVII w. aż do początku II wojny światowej Bouzov był własnością zakonu krzyżackiego. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy dokonanej na przełomie XIX i XX w., której celem było nadanie obiektowi charakteru letniej rezydencji szlacheckiej.
LITOMYŚL. Miasto założone na przełomie X i XI wieku przy szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami. Nad miastem góruje renesansowy zamek zbudowany we włoskim stylu, ozdobiony ponad osiem tysięcy sgrafitto, znajdujący się od 1999 roku na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Litomyšlu urodził się słynny czeski kompozytor Bedrzich Smetana, którego nazwisko
przypomina odbywający się co roku w tym mieście festiwal operowy. Na rynku o długości 500 m stoi gotycki ratusz oraz szereg renesansowych i barokowych domów.
Wyjazd w drogę powrotną do Przemyśla, przyjazd w godzinach późnowieczornych.


CENA: 870 zł Dla członków PTTK 850 zł .


Cena obejmuje: przejazd autokarem klasy LUX, 3 noclegi w hotelu, 3 obiadokolacje, 3 śniadania, usługa pilota i przewodnika, ubezpieczenie NNW.


Wstępy dodatkowo płatne na miejscu u pilota: ok. 1400 czk. tj. ok. 230 zł

 

Zapisy w biurze PTTK , wraz z zaliczką 200 zł. Reszta płatna 20 dni przed wycieczką