IV Rajd Pieszy „Szlakami Harnasia – Darka Hopa” 29.01.2022

ODDZIAŁ PTTK IM. DR. MIECZYSŁAWA ORŁOWICZA W PRZEMYŚLU
Z INICJATYWY I POD PATRONATEM
KLUBU GÓRSKIEGO PTTK “KARPATY” W PRZEMYŚLU
ORGANIZUJE IV RAJD PIESZY “SZLAKAMI HARNASIA – DARKA HOPA”
KOPYSTAŃKA, 29 I 2022.

Pięć lat temu, 28 stycznia 2017 roku zmarł DARIUSZ HOP, nasz przyjaciel, kolega, przewodnik, prezes, dziennikarz, regionalista, autor wielu publikacji krajoznawczo-turystycznych. Jak mało kto, zarażał wszystkich pasją do gór. Wiadomość o Jego śmierci spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Jego redakcyjna koleżanka z “Nowin” odnotowała w pamiętniku:
“ W niedzielę, 29 stycznia w grupie 25 osób, skrzykniętej przez Monikę Hano idziemy niebieskim szlakiem z Huwnik do Przemyśla. Ognisko, kiełbaski, nalewki, hormony radości. Wracając z “dreptanka” , maszerujemy ochoczo aż do Wapielnicy. Między Wapielnicą a Zielonką, na prostym odcinku, rozlega się sygnał telefonu.
Dzwoni “Ragazzo II” – Jurek Inglot z Rzeszowa: DAREK NIE ŻYJE !!!
Szok. Niedowierzanie i smutek. Nagle wszystko odpłynęło…”.
Całe środowisko skupione przy PTTK pogrążyło się w żałobie. Ale od razu w gronie najbliższych przyjaciół z Klubu Górskiego “Karpaty” zrodziły się pomysły upamiętnienia zasług “Harnasia”. Najpierw postarano się o trwałą tabliczkę pamiątkową, która została umieszczona na szczycie jego ukochanej Kopystańki. Począwszy od 2018 roku, zainicjowano też doroczne – w kolejne rocznice śmierci Darka – rajdy piesze SZLAKAMI HARNASIA. Ta inicjatywa spotkała się z szerokim odzewem nie tylko przemyskich turystów, ale również z innych miejscowości, m.in. z Sanoka, Rzeszowa, Jarosławia. Doceniamy też fakt, że razem z nami w tych rocznicowych obchodach uczestniczą członkowie rodziny Zmarłego.
Ten zimowy rajd na Kopystańkę wszedł na stałe do kalendarza sztandarowych imprez Oddziału PTTK im. dra Mieczysława Orłowicza. W styczniu 2021 roku, ze względu na zakazy i obostrzenia związane z pandemią oficjalny rajd nie mógł się odbyć. Lecz pomimo tego, wielu Kolegów i Koleżanek “Harnasia” pod koniec stycznia indywidualnie powędrowało na kultową Kopystańkę.
Przed nami kolejny, IV Pieszy Rajd SZLAKAMI HARNASIA – DARKA HOPA. Odbędzie się on w sobotę, 29 stycznia. Po raz pierwszy, jego trasa będzie prowadzić z Bryliniec (gmina Krasiczyn) przez Kopystańkę do Rybotycz (gmina Fredropol).
Darek corocznie organizował zimowe rajdy, prowadząc nas na tę kultową górę różnymi drogami. Tam, na szczycie pod papieskim krzyżem odmówimy modlitwę w Jego intencji oraz naszych zmarłych koleżanek i kolegów z klubu, wyślemy im Światełko do Nieba, zaśpiewamy ustanowiony przez Darka klubowy „hymn”, a także udokumentujemy nasze kolejne wejście na szczyt Kopystańki dotąd jej niezdobytą północną ścianą, wykonując pamiątkowe zdjęcia przed triangulem z tabliczką pamiątkową ku czci Harnasia. A po zakończeniu uroczystości rozpalimy ognisko w zagajniku, pod starą lipą u podnóża Kopystańki, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie zawsze czynił to Darek. Będzie czas na wspominki, refleksje i turystyczny popas.
Program rajdu:
Zbiórka uczestników w dniu 29.01.2022 r. (sobota) o godzinie 8.00 na parkingu przy Placu Rybim obok Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Stąd wyjazd do Bryliniec zamówionym autobusem. Uczestnicy rajdu uiszczają opłatę za przejazd w autobusie. Koszt przejazdu tam i z powrotem wyniesie od ok. 15 zł. do ok. 19 zł. w zależności od liczby osób (40-50). Prosimy przygotować drobne pieniądze.
Po oficjalnym powitaniu w Brylińcach, pod przewodnictwem przodownika turystyki górskiej, kolegi Zbigniewa Bilo, wyruszymy na 4,5 – kilometrową, nieznakowaną trasę przez wzgórze Batycze (450 m n.p.m.) do miejsca uroczystości na Kopystańce (451 m n.p.m.). Czas przejścia ok. 2 godz. 15 min.

Po jej zakończeniu zaplanowane jest ognisko. Stąd wyruszymy malowniczym szlakiem przez Połoninki Rybotyckie do Rybotycz, by o godzinie 15.00 odjechać do Przemyśla zamówionym uprzednio autobusem. Droga powrotna wynosi ok. 5 km; czas przejścia ok. 2 godz.

Prosimy o zabranie ze sobą wiktuałów na popas przy ognisku, a także gadżetów klubowych – szalików, plakietek, odznak itp. Kto ma, niech nie zapomni wziąć ubiegłorocznych przypinek – pamiątek z trzech poprzednich rajdów Szlakami Harnasia.
Uwaga: po zakończeniu rajdu nie przewiduje się spotkania w świetlicy PTTK z uwagi na sytuację epidemiczną.

Prosimy zgłosić swoje uczestnictwo w Biurze O/PTTK w Przemyślu:
telefonicznie 16 678 53 74 lub e-mailem: przemysl@przemysl.pttk.pl

Każdy uczestnik powinien posiadać odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną oraz odpowiedni do wędrówki i warunków atmosferycznych ubiór i obuwie turystyczne.
Uczestnictwo w rajdzie jest jednocześnie wyrażeniem zgody na wykorzystanie przez Klub Górski PTTK „Karpaty” swojego wizerunku poprzez publikację zdjęć i filmu z rajdu na stronie www. i portalu społecznościowym Klubu.
Przypominamy o obowiązku stosowania maseczek w czasie przejazdu autobusem oraz o zachowywaniu przepisowego dystansu podczas rajdu, a także o innych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii COVID 19.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z ważnych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu lub Oddziału PTTK w Przemyślu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z bieżąco opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.

Serdecznie zapraszam Koleżanki i Kolegów.

Do zobaczenia !
W imieniu Zarządu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”
prezes ANDRZEJ UKLEJA